Dzisiaj7 października, 2022

Instalacja PHP

W tej części zainstalujemy PHP. Moglibyśmy użyć darmowego pakietu XAMPP, jednak nie zawsze posiada on najnowszą wersję PHP. Proces instalacyjny omówię na przykładzie trzech systemów operacyjnych – MacOS, Linux i Windows.

Windows

Szybka instalacja

Możesz skorzystać z menadżera pakietów – chocolatey. Proces instalacyjny tego narzędzia znajdziesz na tej stronie.

Po zainstalowaniu,  wystarczy wpisać w konsoli choco install php. Jeśli chciałbyś zainstalować inne narzędzia, listę wszystkich dostępnych pakietów do instalacji znajdziesz tutaj.

Ręczna instalacja

Przejdź do strony pobierania PHP – tutaj. Następnie kliknij odnośnik Windows downloads”. Do poprawnego działania będą ci potrzebne dwa pliki. Obecnie na stronie wersje PHP posortowane są od najnowszej do najstarszej więc na samej górze powinieneś zobaczyć wersję PHP 7.X.X.

tutaj najnowsza wersja to 7.3.2

Pobierz plik .zip wersji VC15 x64 Non Thread Safe. Na dysku C utwórz folder PHP7 i tam rozpakuj pliki. Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale po lewej stronie na sidebar’rze, znajduje się wzmianka o tym, że do poprawnego działania potrzebny jest jeszcze jeden plik:

W naszym przypadku użyliśmy VC15, więc pobieramy i instalujemy. Teraz przejdź do folderu gdzie rozpakowałeś archiwum z PHP i zmień nazwę pliku php.ini-development na php.ini. Następnie w pliku php.ini odkomentuj linię extension_dir = “ext” (usuń średnik na początku). Na końcu pozostało nam dodać PHP do zmiennych środowiskowych, w tym celu polecam użyć skrótu Ctrl+R a następnie wpisanie sysdm.cpl ,3. Teraz klikamy w Zmienne środowiskowe, potem w dolnej części (Zmienne systemowe) znajdź zmienną Path i kliknij na nią dwukrotnie. Następnie kliknij Nowy i wpisz lokalizację naszego PHP (C:\PHP7). Jeśli wszystko zrobiłeś dobrze, możesz uruchomić PowerShell i wpisać komendę php -v. Powinno się wyświetlić:

Użyj polecenia php --help aby zobaczyć wszystkie opcje

Linux

Zainstaluj menedżer pakietów Homebrew dla systemu Linux. Instrukcja tutaj.

MacOS

Zainstaluj menedżer pakietów Homebrew. Instrukcję znajdziesz tutaj.

Homebrew (instalacja PHP)

Instalacja za pomocą tego narzędzie jest bardzo prosta, wystarczy znaleźć odpowiedni pakiet (możesz to zrobić za pomocą prostego polecenia brew search <czego szukamy>). W przypadku szukania PHP już po chwili powinniśmy znaleźć nasz pakiet. Instalujemy go analogicznie poleceniem brew install <nazwa_pakietu>. Po chwili wszystko powinno być zainstalowane.

Listę wszystkich dostępnych pakietów znajdziesz dodatkowo na stronie https://formulae.brew.sh/formula/

Udostępnij artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments