Dzisiaj7 października, 2022

Wprowadzenie

Witaj! Kurs, który właśnie przeglądasz został stworzony do szybkiej i efektywnej nauki PHP. Nie znajdziesz w tym kursie mnóstwa opisów tego co i jak działa – bardziej poświęcamy naukę na praktyczne kodowanie. Przewiduję, że cały kurs da się zakończyć w tydzień lub szybciej w zależności od tego ile poświęcisz na niego czasu. Czego wymagam od Ciebie przed rozpoczęciem kursu? Podstawowej znajomości HTML – nic więcej. Dla tych co znaleźli się tu nie wiedząc co to PHP, przeczytajcie dalszą część. Jeśli wiesz już jak działa PHP – możesz przejść do następnej części ?

Jak działa PHP?

PHP to język skryptowy, który jest interpretowany po stronie serwera. Przeanalizujmy poniższy kod:

<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
  <meta charset="UTF-8">
  <title>Wprowadzenie</title>
</head>
<body>
  <?php
  
  echo "Witaj!";
  
  ?>
</body>
</html>

W powyższym kodzie „wstrzyknęliśmy” kod PHP w kod HTML. Jak można się domyśleć konstrukcja echo „Witaj!” wyświetla podany tekst na ekranie. Zwróć na uwagę, że cała instrukcja zakończoną jest średnikiem ;.

Jak zatem to działa? Obrazuje to poniższy schemat:

Przeglądając strony internetowe, nasza przeglądarka wysyła żądanie do serwera, który następnie przekazuje te żądanie do interpretera PHP (jeśli strona zawiera kod PHP), następnie interpreter zwraca spreparowaną stronę do serwera, który przekazuje ją do nas.

! Na większości kursów video zamieszczonych w internecie, przekazywana jest błędna informacja, że język PHP służy tylko do generowania kodu HTML. PHP oferuje znacznie więcej – możemy tworzyć grafikę, generować pliki PDF i wiele więcej korzystając z odpowiednich bibliotek.


Udostępnij artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments