Dzisiaj7 października, 2022

Wybór edytora

Czas na znalezienie odpowiedniego narzędzia do pisania kodu. Pamiętaj, że w tej kwestii powinieneś znaleźć coś co będzie tobie pasować. W dzisiejszych czasach, wszystkie edytory są bardzo konfigurowalne, więc możemy je modyfikować tak, żeby odpowiadały naszym potrzebom. Jednym z najpopularniejszych edytorów tekstu jest Sublime Text. Oprogramowania tego można używać za darmo, jednak w przypadku bezpłatnej wersji program będzie przypominał nam o rejestracji programu (licencja kosztuje 80$). Kolejnym edytorem, który może Ciebie zainteresować jest Atom. Jest to w pełni darmowe rozwiązanie, podobnie jak Visual Studio Code lub Brackets. Oprócz edytorów tekstu istnieje coś takiego jak IDE (integrated development environment), czyli zintegrowane środowisko programistyczne, które posiada znacznie więcej funkcji niż zwykły edytor tekstu (takie środowisko „rozumie” strukturę języka). Osobiście korzystam z najpopularniejszego IDE dla PHP o nazwie PhpStorm. Teraz czas na to, żebyś przetestował sobie wyżej podane narzędzia i wybrał coś dla Siebie.


Zaczynamy przygodę z PHP

Na samym wstępie stwórzmy katalog, w którym będą przechowywane nasze pliki. Jako, że obecnie korzystam z systemu Windows swoje pliki będę umieszczał w C:\kurs. Teraz stwórzmy w tym miejscu plik o nazwie index.php. Jak możesz zauważyć, końcówka tego pliku to .php, dzięki temu nasz edytor będzie wiedział z czym ma do czynienia. W pliku stworzymy prosty skrypt służący do wyświetlania tekstu. Jego kod prezentuje się następująco:

<?php

echo "Witaj Świecie!";

Kod PHP znajduje się między znacznikami <?php oraz ?>. Znacznik zamykający nie został użyty, gdyż standardem jest stosowanie jednego znacznika otwierającego w przypadku kodu zawierającego tylko PHP. Konstrukcja językowa echo wyświetliła nam tekst zawarty pomiędzy znacznikami cudzysłowu. Koniec instrukcji kończy się średnikiem. Do sprawdzenia działania powyższego kodu, zinterpretujemy go za pomocą PHP. W tym celu użyj polecenia php <nazwa_pliku> dzięki któremu nasz kod zostanie zinterpretowany:

Aby zinterpretować plik PHP, użyj polecenia php <nazwa_pliku>

Oprócz możliwości interpretacji kodu w konsoli, sprawdzimy też jego działanie w przeglądarce. W tym celu uruchomimy wbudowany serwer webowy PHP poleceniem php -S <adres>:<port>.

Włączmy teraz przeglądarkę wpisując podany przez nas adres. Pojawi się to co zobaczyliśmy w konsoli:

php -S <adres>:<port> – uruchamia wbudowany serwer WWW

Udostępnij artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments